Czy meble wiklinowe pasują do salonu?

źródło: gardeners.com

źródło: gardeners.com

Meble wykonane z wikliny ostatnio znów wracają do łask. Wielu z nam wykonane z tego surowca przedmioty kojarzą się głównie z wyposażeniem domków letniskowych i ogrodów. Czy sprawdzą się jednak w salonie? Jeśli tylko lubimy styl ekologiczny, kolonialny czy rustykalny, na pewno warto rozważyć zakup wiklinowych mebli lub choćby dodatków.

Na rynku meblowym znajdziemy zarówno wiklinowe fotele, krzesła, stoliki kawowe lub rtv, ławy, jak i zrobione z wikliny regały, a nawet sofy. Dzięki nowszym technikom wyplatania, obecnie produkowane meble nie trzeszczą. Są też o wiele trwalsze.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do takich mebli, warto właśnie na początek kupić jeden wiklinowy produkt. Może to być np. wiklinowy fotel bujany. Jeśli będziemy z niego zadowoleni, wtedy możemy rozejrzeć się za innymi wiklinowymi meblami i dodatkami.

Po zakupie fotela czy sofy, nie musimy siedzieć bezpośrednio na wiklinie. Możemy umieścić na nich wygodne poduchy i narzuty. Ich kolor i faktura zależeć będą od naszego gustu. Można zdecydować się na naturalną barwę lnu, motywy kwiatowe czy etniczne. Skoro jesteśmy już przy kolorach, warto zaznaczyć, że nie musimy kupować mebli w naturalnej barwie wikliny. W wielu sklepach oferowane są wiklinowe produkty, które są specjalnie barwione na różne inne kolory.

źródło: remodelaholic.com

źródło: remodelaholic.com

Meble zrobione z wikliny są bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo je przesuwać z miejsca na miejsce. Czyszczenie mebli wiklinowych również nie powinno przysporzyć większych problemów. Wystarczy miękka szmatka i letnia woda z mydłem. Zamiast tego ostatniego można użyć również jakiegoś delikatnego detergentu.

Jeśli wolimy pozostać jedynie przy wiklinowych akcentach w naszym salonie, możemy rozważyć zakup wiklinowego kosza, który może pełnić jednocześnie rolę miejsca do siedzenia. Popularne są również wykonane z tego surowca kufry, kwietniki czy ozdoby do umieszczenia na stole.

Niestety, wiklina wiklinie nierówna. Warto tego typu meble zakupić u sprawdzonego producenta lub dystrybutora. Podczas zakupu koniecznie zwróćmy uwagę na grubość i rodzaj splotu. Przedmioty wykonane z grubej wikliny i starannie plecione trzymają się przez wiele lat.

źródło: etsy.com

źródło: etsy.com

Aby przedłużyć ich żywotność, tuż po zakupie można pomalować je tzw. caponem, a potem pokryć lakierem do drewna. Łatwiej je potem myć, a dzięki caponowi meble nie rozchodzą się i nie łamią, co niestety może się po jakimś czasie wydarzyć, szczególnie, jeśli sploty nie były dostatecznie staranne.

A jeśli po jakimś czasie takie meble nam się znudzą, możemy przetransportować je np. na działkę, do domku letniskowego, a gdy mieszkamy w domu i posiadamy ogród, mogą pełnić funkcję mebli ogrodowych.

Podobne porady

 • źródło: blog.wickerparadise.comCzy meble rattanowe nadają się do salonu?
  Meble rattanowe cieszą się coraz większą popularnością. Bardzo często wybierane są do ogrodu czy na patio. Czy sprawdzą się również w salonie? Rattan to drewno palmy „Calamus Rotan”, która roś...
 • Jakie meble skórzane kupić do salonu?Jakie meble skórzane kupić do salonu?
  Skórzane meble w salonie, który często jest wizytówką naszego domu, prezentują się naprawdę wspaniale. Nadadzą mu one nieco ekskluzywnego charakteru, gdyż kojarzą nam się z luksusem i zamożnością....
 • ławostółCzy warto kupić ławostół?
  W wielu mieszkaniach jest za mało pomieszczeń, by jedno z nich przeznaczyć na jadalnię. Często więc jej funkcje przejmuje kuchnia bądź salon, gdzie nie zawsze zmieści się duży, tradycyjny stół. Je...
 • salon w stylu retroJak urządzić salon w stylu retro?
  Styl retro we wnętrzach jest zawsze mile widziany. Szczególnie dobrze prezentuje się w salonie. Chcesz, by i u ciebie w mieszkaniu zapanował klimat rodem sprzed kilku dekad? Na początku idź na str...
 • źródło: pinterest.comJak utrzymać porządek w szafkach łazienkowych?
  Dla wielu osób utrzymanie porządku w łazienkowych szafkach to prawdziwe wyzwanie. Można zapanować nad wiecznym bałaganem wśród łazienkowych sprzętów i kosmetyków. Trzeba tylko zacząć przestrzegać kilk...